Gyűjtőkémény
A század közepe és 1985 között épült téglaépítésű társasházakban nagyon sokszor láthatunk úgynevezett kettős falú (termofor) és egyesített falú gyűjtőkéményeket.
Az ilyen kémények valójában egy betonelemekből gyorsan építhető kéményrendszert alkotnak, amelyek társasházakban az egymás felett lévő lakásokban voltak használatosak; a legtöbb esetben gázüzemű átfolyós rendszerű vízmelegítők kilépő füstjét egy kéménybe gyűjtötték és vezették el.
Az egymás felett lévő lakásoknak ilyen módon egy közös kéményük van. A betonkockák külső mérete 40x40cm, magasságuk némileg változik 20-25 cm között. A kéményelemek közepén 175-200-225-250mm átmérőjű kör alakú lyuk van, az egymásra helyezett elemek esetében ez képezi a kéménykürtőt. Az épület szintjein haladva felfelé egyre több lakás kapcsolódik rá a kéményre, így a kémény belső átmérője is egyre nagyobb kellett legyen; a valóságban ez egy tölcsér alakú kialakítást eredményez.
A probléma
Sajnos egyáltalán nem ritka, hogy a kivitelezésben építési hibák fordulnak elő:
- a betonelemek belső járatának átmérője felfelé haladva nem növekszik megfelelő léptékben
- a habarcsbelógások miatt szűkült járatok keletkezhetnek
- szabálytalanok a megvésett idomok.
Sajnos ma is találhatók olyan kémények, amelyek a már a több évtizeddel ezelőtti szabványoknak sem feleltek meg, mégis mostanáig használatban maradtak: ilyenek többek között a két eltérő bérleményből ugyanabba a kéménybe szembekötések elhelyezésével épült kémények.
Sajnos ezekből a hibákból adódóan az ilyen gyűjtőkémények többsége túlterhelt, amiatt pedig megbízhatatlan működésű.
A túlterheltséget nem kell külön magyarázni, hiszen tudvalévő, hogy egy kéménybe tíz lakásból tíz készüléket bekötni nem ajánlott.
Az elsődleges probléma, hogy az ilyen gyűjtőkémények nem felelnek meg az alapvető elvárásoknak, emellett labilisak és megbízhatatlanok, ami konstrukciós hibára enged következtetni. A szakemberek azt mondják, gyakorlatilag nem is lett volna szabad megengedni ezeknek az építését. Az emeletenkénti bekötések okán a kémény működése nem tud elérni egy ideális üzemállapotot, mivel állandóan csak hamis levegőhöz jut a becsatlakozásokon keresztül, így a rákötött készülék nem üzemel megfelelően.
Egy társasházban mindig előfordulnak olyan időpontok, amikor valaki használja a kéményt, valaki pedig nem. Nem valószínű, hogy mindenki egyazon időpontban kezd neki a meleg víz előállításának és egyszerre fejezi be.
Az üzembe helyezett gázkészülék füstje felmelegíti a kéményt, de az üzemen kívüli lakások felől érkező hideg levegő hűtőhatása ebben megakadályozza, így a füst torlódása következik be. Az egyetlen pozitívum a dologban, hogy a gázkészülékek rövid ideig üzemelnek, így az égéstermék megrekedése egy fejfájásnál nagyobb tünetet nem okoz, ugyanis a mérgezési szintet nem éri el.
A megoldás
Pályázati forrás csak akkor igényelhető, ha a gyűjtőkémény jelleg teljesen átalakításra kerül, azaz megszűnik. Vagyis ez azt jelenti, hogy a társasházban az összes lakásnak egyedi kéményt kell elkészítenie.
Ilyen esetben kétféle megoldás áll rendelkezésre. Amennyiben a gyűjtőkémény mellett van egy szellőzőakna is, amelyben elfér az összes a gyűjtőkéményre kötött lakás kéménye, olyankor ez lehet a szerencsésebb megoldás. Ilyen esetben a megmaradt a gyűjtőkéményt alternatív szellőzőként lehet hasznosítani. Ha a szellőzőakna nem áll rendelkezésre vagy nem megfelelő nagysággal rendelkezik, akkor a gyűjtőkémény betonelemeit el kell távolítani és az így nyert kürtőbe lehet a lakások kéményeit elhelyezni.
Ezek a munkálatok komoly felfordulást okozhatnak, mivel legtöbbször a munka során a gyűjtőkémény elemek kibontását magából a lakásból kell elvégezni, illetve át kell vágni a falat a lakás teljes magasságában. A visszafalazás csak a munka befejeztével következik.
A Székely Kandalló kft. egy speciális eljárást alkalmaz, amelynek köszönhetően a gyűjtőkémény elemek a tető felől kiemelhetők, ennek köszönhetően a lakásokban csak a legszükségesebb a fali bekötés és a kéményajtó elhelyezése okoz némi rendetlenséget.
Pályázat
1985 óta a gyűjtőkémények építése be van tiltva. Ennek egyszerű műszaki okai vannak. Ellenben a régi kémények még ma is rengeteg társasházban megtalálhatók, ezért ezek cseréje mielőbbi cselekvést sürget. A magyar állam pályázattal segíti ezeknek a kéményeknek a felújítását, illetve cseréjét. A pályázat érdemben 40% állami és 30% önkormányzati támogatást biztosít a lakóközösség számára. A maradék 30%-kal a társasháznak kell rendelkeznie, ami lehet meglévő tőke vagy hitel.
Keresse fel cégünket és kérjen árajánlatot! Hasznos, ha tud válaszolni ezekre a kérdésekre:
- Hány társasházi lakás található a házban?
- Milyen magas a kémény a pincétől a padlásig?
- Hány kémény és a tüzelőberendezés van rákötve?