Kémény felmarás - bővítés
A kémények béléscsövezésének készítésekor egy olyan béléscsövet helyezünk el a kémény belső terében, ami a tüzelőberendezés tetején vagy hátulján található füstgázcsonkkal megegyező átmérővel rendelkezik.
A szilárd tüzelőberendezések használata során rendkívül fontos, hogy az illeszkedés, illetve a méretbeli egyezés tökéletes legyen. A klasszikus családi házak esetében általában olyan tüzelőberendezéseket használunk, amelyek 150-180 mm átmérőjű füstcsonkkal vannak ellátva, ezért a béléscsőnek is ehhez igazodik.
Ez magyarázza, hogy a négy- vagy öttéglás kéményeket minden esetben kismértékben bővíteni kell, ami egy speciális kéménymaró eszközzel történik. A kéménymaró eszköz segítségével a falazatból egy-két centiméternyi téglát távolítunk el, ami után a béléscső számára megfelelő szabad hely keletkezik. A bővített kürtő kör alakú járat, így a béléscső befogadása zökkenőmentesen történik.
A kéménymarás legnagyobb előnye, hogy kémény falbontás nélkül is alkalmassá válik a megfelelő béléscső fogadására, ugyanakkor a kémény állékonysága és szilárdsága nem csökken, nem gyengül meg, ráadásul a külső falazat vagy csempeburkolat sem szenved kárt.
A bővítés egy speciális kéménymaró berendezéssel történik.
Annak érdekében, hogy akéménymarás árajánlat pontos legyen, néhány információra van szükség:
- Milyen tüzelőanyagot használ a kémény (gáz, fa, pellet, szén, egyéb)?
- Mekkora a kémény magassága? (Az alsó tisztítóajtó és a kémény fedkő távolsága.)
- Mi a tüzelőberendezés megnevezése, mekkora a teljesítménye (kW) és mekkora a kilépő füstcsonk mérete (mm)?